İmplant Nedir?

Dental implant tedavisi, çeşitli nedenlerle kaybettiğimiz dişlerimizin eksikliklerini gidermek için kullanılan bir yöntemdir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır.

Çürük veya hasarlı bir dişin çekilmesi ya da herhangi bir sebeple diş kaybı oluştuğunda, dişin kuron olarak adlandırılan görünür kısmı ve kökü yok olur. İmplant tıpkı doğal diş gibi, kemiğe kaynayacak bir kökten ve köke sabitlenen dişten oluşur. İmplant yöntemiyle, tek bir dişin eksikliği giderilebilir veya yapılacak protez ve köprülere destek olabilir.

İmplant, çeşitli sebeplerle, tek, birden fazla veya tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda, her yaştan hasta için uygun bir tercihtir. Ancak, kemik gelişimi göz önüne alınarak kızlarda 16 erkeklerde 18 yaşını beklemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

İmplant

İmplant çene kemiğine yerleştirilirken çenede yeterli miktarda kemik bulunmalıdır. Kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda implant yeterli şekilde desteklenmeyeceği için başarı sağlayamayabilir. Kemik grefti ile bu eksiklik giderilerek, çene kemiği implant uygulamasına hazırlanmış olur.

Hastanın bazı sağlık sorunları ve özellik ve alışkanlıkları, implant uygulamasında sorunlara yol açabilir:

  • Hemofili, diyabet ve çeşikli bağışıklık bozuklukları implant tedavisinde risk oluşturabilir.
  • Hamileyken implant tedavisi önerilmez.
  • Alkol kullanımı tedaviyi aksatacak sorunlara yol açabilir.
  • Sigara kullanımı da başarı oranını düşüren bir etkendir. Özellikle tedavi esnasında sigara kullanımından kaınmak gerekir.

İmplant Uygulaması

İmplantlar genellikle, protez için sağlam bir temel oluşturacak biyolojik açıdan son derece uyumlu titanyum maddesinden yapılır.

Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayene ve hazırlığın ardından, titanyum silindir/konik diş implantı cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilir. İmplantın çene kemiğine kaynaşması ortalama 3 aylık bir süreci kapsar. Bu sürenin sonunda implantla protezi birbirine bağlamak için kullanılan dayanak parçası yerleştirilir. Ve son olarak tek bir diş için kuron kaplama veya protez dişler takılarak implant tamamlanır.

İmplant tedavisi, diş hekimliğinde implant uzmanı olmuş ve cerrahi deneyimi olan doktorlar tarafından uygulanan son derece güvenilir bir yöntemdir. Tüm protez uygulamaları içinde, çene kemiğini koruyan, kişinin kendi dişi gibi bir işleve sahip ve protezlerin kullanımını kolaylaştıran tek tedavi biçimidir.

Doktora Sor

İletişim için formumuzu doldurun